Opis | Mapa | Krucze skały i Krzywe baszty | Piekielnik | Sowiniec
Hades

 

     Szklarska Poręba i jej okolice to istne zagłębie skałkowe. W pobliskich lasach i na stokach Karkonoszy i Gór Izerskich jest ich kilkadziesiąt lub może nawet kilkaset. Zbudowane w większości z granitu (występują u nas również skałki gnejsowe i bazaltowe) nie są zbyt wysokie, a największe z nich Krucze Skały mają 30m wysokości.

     Wspinano się po nich już zapewne od początku XX wieku, niemniej jednak dopiero lata 90 XX wieku i działalność Karkonoskiego Klubu Wysokogórskiego przyniosły wzrost zainteresowania wspinaczką w rejonie. Szklarskiej Poręby, co zaowocowało powstaniem większości dróg wspinaczkowych opisanych w niniejszym przewodniku.

     Sukcesywnie ubezpieczamy drogi na najbardziej popularnych skałkach, umieszczając w miejscach gdzie nie można zastosować własnej asekuracji stałe przeloty i stanowiska. Większość to jednak nieubezpieczone drogi dla smakoszy, na których w rysy i zacięcia wkładamy własne przeloty, czyli kości, haki i tzw. friendy. Żadnych spitów! Zobowiązujemy się do ubezpieczania nowopowstających i logicznych (zgodnych z lokalną etyką) dróg w miarę możliwości,posiadanych materiałów i sprzętu. Od czasu samowolnego osadzenia spitów zjazdowych na Kruczych (i ich późniejszej dewastacji) osobnicy ze spitownicami w rękach są na tym terenie zwierzyną łowną nie podlegającą ochronie!

     Przy opisie drogi oprócz nazw i wycen podano również styl najlepszego do tej pory przejścia.

     Przypominamy, że wspinaczka skałkowa może być niebezpieczna, a każdy wspinający się winien mieć świadomość, że dobrze wie i jest odpowiedzialny za to co czyni.

     Bardzo również prosimy o szacunek dla przyrody i przynajmniej zabieranie ze sobą przyniesionych opakowań po produktach konsumpcyjnych oraz innych wyprodukowanych przez siebie odpadów. Dziękujemy!

 

 

© 2002 Krakus